Układanie paneli podłogowych w kilku krokach

Podłogi laminowane to świetna alternatywa dla drewna. Poza tym, że wyglądają jak deski drewniane, są łatwiejsze do zainstalowania i nie wymagają ciągłej konserwacji. W przeciwieństwie do płytek ceramicznych, laminowane podłogi z tworzywa sztucznego są instalacją „na sucho” - bez zaprawy, bez kleju i bez wysychania. W przeciwieństwie do litych podłóg z twardego drewna, które należy przybić gwoździami, panele laminowane zatrzaskuje się razem - jest to „pływająca” podłoga, która nie jest nawet przymocowana do podłoża lub podkładu. Montaż laminatu przypomina układanie dużej układanki.

1. Przygotowanie podłogi

- Niech panele się zaaklimatyzują. Umieścić nieotwarte opakowania podłóg laminowanych w pomieszczeniu lub pomieszczeniach, w których mają zostać zainstalowane. Należy to zrobić co najmniej 48 godzin przed ułożeniem płyt laminowanych, aby miały czas na dostosowanie się do temperatury i wilgotności. Pozwoli to zminimalizować kurczenie się lub rozszerzanie, gdy będą reagować na temperaturę pokojową i wilgotność.

- Sprawdź poziomy wilgoci. Wilgoć może często zniszczyć idealną instalację podłóg laminowanych, dlatego przed rozpoczęciem bardzo ważne jest, aby upewnić się, że podłoga jest idealnie sucha. Sprawdź wilgotność podłoża. Nie powinna być wyższa niż 12 procent na skali testowej Protimera. Różne mierniki będą miały różne skale, dlatego należy zawsze odwoływać się do instrukcji, aby zapewnić poprawny odczyt. Teraz sprawdź poziom wilgotności w pomieszczeniu za pomocą higrometru. Powinny one wynosić między 45-65 procent RH (wilgotność względna). Podłoże również musi być idealnie równe. Nierówne podłoże jest kolejną częstą przyczyną awarii instalacji podłogowych wysokiej jakości. Użyj poziomicy i linijki, aby upewnić się, że podłoga nie ma więcej niż 3 mm spadków lub garbów na długości 1 m.

- Jeśli powierzchnia podłogi jest uszkodzona lub nierówna, konieczne może być jej zdjęcie i ułożenie sztywnego podkładu z cienkiej sklejki przed ułożeniem arkuszy pianki i montażem podłogi laminowanej. Przed rozpoczęciem instalacji usuń wszystkie listwy przypodłogowe i wykończenia na obwodzie pomieszczenia.

- Czyste podłoże. Musisz wyczyścić powierzchnię, na której będziesz układać laminat. Możesz zamiatać podłogę lub użyć dowolnej metody. Upewnij się również, że podłoga jest całkowicie sucha.

2. Test

Przed rozpoczęciem montażu należy jeszcze dokładnie rozplanować, jakie będzie ułożenie paneli. Zajmie zajmuje to mało czasu a pozwoli uniknąć kilkukrotnego układania i rozbierania podłogi. Według zasad panele podłogowe powinny być ułożone zgodny z kierunkiem padania promieni słonecznych. Jeżeli jednak nadal nie wiemy, w którą stronę układać panele, należy robić to równolegle do najdłuższej ściany w pomieszczeniu.

3. Rozłóż podkład

Cienka pianki polipropylenowa pomaga pochłaniać dźwięk, zapewnia barierę termiczną, ułatwia chodzenie po laminacie i pomaga posadzce wypełnić niewielkie szczeliny i nierówności w podłodze.

- Rozwiń arkusze pianki i ściśle przyłóż krawędzie, nie nakładając ich. Zabezpiecz szwy taśmą, zgodnie z zaleceniami producenta. Niektóre podkłady mają samoprzylepne krawędzie, które służą do łączenia elementów. Jeśli masz betonową podłogę, przeprowadź plastik po ścianach tak aby nie wystawała ponad listwę przypodłogową.

- Połóż element wyciszający. Większość podkładów i foli jest w jednym, ale jeśli nie, to przykryj piankę dodatkowym elementem np. filcem lub specjalnym korkiem. Zapobiega to powstawaniu wgłębień w podłodze, takich jak drobne kamienie i piasek, i zapewnia mu poduszkę. Zapobiegnie również trzaskaniu lub pisaniu, gdy ludzie chodzą po podłodze. Wytnij piankową podszewkę, aby dopasować ją do podłogi i przyklej ją taśmą. Nie dopuść do nałożenia się piany.

4. Układanie paneli

- Umieść pierwszy panel. Zacznij od odcięcia pióra od desek, które będą krawędziowały pierwszą ścianę, za pomocą piły. Umieść deskę w lewym górnym rogu, gotową stroną do góry, do krawędzi ściany. Panel układamy wyciętą stroną, w której brakuje rowka (piórem) w stronę ściany.

- Umieść kliny dylatacyjne. Należy wsunąć klin między końcem i krawędzią deski a ścianą. Możesz kupić przekładki lub stworzyć własne. Jeśli tworzysz własne, powinny mieć grubość ok od 10 do 15 mm, w kształcie litery L. Będziesz potrzebował kilku, sześciu lub więcej dla pierwszych dwóch rzędów. Dzięki temu podłoga swobodnie pracuje przy zmianach temperatury i wilgotności w pomieszczeniu.

Co dalej?

- Powtórz dla drugiego panelu. Umieść następną deskę w ten sam sposób, układając ją od końca do końca, zajmując kolejne miejsce wzdłuż ściany. Aby uzyskać najlepsze wyniki, ustaw cały pierwszy rząd równolegle do najdłuższej ściany w pokoju. Upewnij się, że pasek paneli jest równy ze ścianami.

- Przejdź do drugiego rzędu. Skróć pierwszy kawałek podłogi laminowanej, aby połączenia w tym rzędzie były przesunięte w stosunku do pierwszego rzędu. Dzięki takiemu ułożeniu marnuje mniej paneli i wzmacnia podłogę, gdy deski nie zaczynają się i nie kończą w linii. Za pomocą gumowego młotka stuknij następny rząd desek w pierwszy. Przytrzymaj blok pewnie lewą ręką i uderz blok młotkiem prawą ręką. Odstęp między pierwszą a drugą deską powinien się zmniejszać. Uderzaj młotkiem, aż zniknie przerwa.

- Kontynuuj układanie paneli, aż każdy wiersz zostanie zakończony. Upewnij się, że szczeliny między deskami są odpowiednio zamknięte. Sprawdzaj deski co trzeci lub czwarty rząd, aby upewnić się, że stoją one równolegle do ściany.

- Przytnij deski, które nie pasują do pozostałych przestrzeni. Kiedy dotrzesz do przeciwległej ściany lub będziesz musiał robić załomy, prawdopodobnie będziesz musiał przyciąć deski. Zmierz, ile potrzebujesz, a następnie wytnij deskę piłą. Użyj ostrej piły ukośnej, aby przyciąć deski krótsze, a piły stołowej, aby je zawęzić.

- Nie zapomnij o dylatacjach! Nie zapomnij umieścić przekładek wzdłuż wszystkich krawędzi pokoju i zdjąć je, gdy cała podłoga zostanie ukończona

- Wykończ swoją podłogę. Możesz wykończyć podłogę, umieszczając listwy przypodłogowe, progi lub inne zakończenia. Przy zastosowaniu dylatacji do tzw. podłogi pływającej listwy mocowane są bezpośrednio do ściany za pomocą kleju lub wkrętów.